TheMoen 8553BL lavatory faucetadds asophisticated transitional styleto your bathroom that complements the rest of the area while also meeting your demands. It usesM-Power sensor technologyto provideefficient and improved cleanlinesssolutions for high-traffic areas, providing hygienic conditions while reducing operational costs. This bathroom faucet offers agood-looking matte black finishperfectly complementing your bathroom accessories.
This 8553BL lavatory faucet ismetalconstructed, you can be confident in itslong-term sturdiness and effectiveness. It comes with a 0.5 GPM (1.9 L/min) vandal-resistant multi-stream laminar flow aerator that helps youconserve waterwithout sacrificing performance. Furthermore, this touch-free dispenser is一个DA compliantspecifically designed for all types of users including theelderly and people with disabilities. Another amazing advantage is the included on/off temperature control handle, which allows you to adjust thewater temperatureto your preferences. For more details regarding this lavatory faucet, please refer to the specification sheet and the installation manual.
Like many otherMoenproducts, this soap/lotion dispenser offers a5-year warrantyto the original homeowner. Together with Moen's support, we, at PlumbersStock, are working hard to provide you first-rate products at a reasonable price.Get yours now and enjoy the elegant look that this Moen 8553BL lavatory faucet brings!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Lavatory Faucet |
| Product Collection: | M-Power |
| Product Theme: | Transitional |
| Mount Type: | Deck Mount |
| 流量: | 0.5 Gallon Per Minute |
| Faucet Features: | Sensor Operated |
| Number of Handles: | Less Handles |
| Color: | Matte Black |
| Battery Type: | 一个一个 |
| Battery Included: | Yes |
| Material: | Metal |
| Connection Type: | Compression |
| Connection Size: | 3/8" |
| 一个DA: | Yes |
| Height: | 5-7/8" |
| Spout Length: | 5" |
| Mpn # | 8553BL |
| Shipping Dimensions | 0.1" x0.2" x4.0" |
| Weight | 1.00lbs. |