TheMoen CA8302BLis a lavatory faucet that is designed to work in a variety of demanding settings. It's from theM-Power line,and it has amatte black finishthat offers any commercial space a classy appeal. With aflow rate of 0.5 GPM and vandal resistant aerator, this lavatory faucet allows you to conserve water without sacrificing performance.
The CA8302BL lavatory faucet is equipped with advanced sensor technology with an adjustable activation distance to enabletouch-free operation. This lavatory faucet's metering mode allows you tocontrol the flow time from 10 to 180 seconds, making it ideal for healthcare institutions where timed hand washing is required. It also features asentinel flow option, which flushes the water supply lines every 24 hours since the last use, removing stagnant water.
Thanks to its battery life extension technology, thefour (4) AA batteriesused in this below-deck faucet can last up to 8 years. It can also be utilized with theMoen 104630 transformer,可以使用d with various faucets. Furthermore, this faucet comes with a5-year warrantythat covers any manufacturing flaws.
Moenproducts are made to the highest possible levels of quality and craftsmanship. They create exceptional design and engineering products that bring real innovation, practical features, and long-term value. Get this Moen CA8302BL lavatory faucet here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Lavatory Faucet |
| Product Collection: | M-Power |
| Product Theme: | Transitional |
| Mount Type: | Deck Mount |
| 流量: | 0.5 Gallon Per Minute |
| Faucet Features: | Sensor Operated |
| Number of Handles: | Less Handles |
| Color: | Matte Black |
| Battery Type: | AA |
| Battery Included: | Yes |
| Material: | Cast Brass |
| Connection Type: | Compression |
| Connection Size: | 3/8" |
| ADA: | Yes |
| Height: | 5" |
| Spout Length: | 5" |
| Mpn # | CA8302BL |
| Weight | 1.00lbs. |