TheMoen CA8302BNis atransitional stylelavatory faucet from theM-Power collection. It is asensor-operatedfaucet that has adefault activation range of 5-1/2"but can be adjusted from a3" to 12"distance. Located at the bottom center of this battery-powered faucet is the warning light that indicates its battery level. It includes 4 (一个一个)batteriesupon purchase with AC (alternating current) compatibility. If you are to use an AC connection, theMoen 104630 transformeris required for up to 8 devices and theMoen 182538 connectorfor each device. This one-piece electronic faucet is ofcast brass constructionand comes in various finishes (identified by their suffix) such asbrushed nickel(current),matte black, andchrome. Itslow arc spoutdesign gives a simple look at your sink and you can pair it with the Moen8558BN M-Power soap dispenserthat matches its traditional style.The CA8302BN faucet has a0.5 GPM(gallons per minute) vandal-resistant multi-stream laminar flow. It is designed to be installed through a single hole1-1/8"minimum diameter. It is一个DA compliantand is guaranteed a5-year warrantyagainst material defects. This faucet is5" talland has a5" spout length, too. It includes a stainless steel supply hose and a vandal-resistant below-deck box with mounting hardware that comes along. Allow for a30-second deactivationfor cleaning or maintenance. If you want to add an escutcheon, theMoen 1825466"sensor deck plateor theMoen 9955810-3/4"one would be a great choice.
Moendesigns products that are easy to install, use, and maintain for longer use. Grab any of these great choices here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Lavatory Faucet |
| Product Collection: | M-Power |
| Product Theme: | Transitional |
| Mount Type: | Deck Mount |
| 流量: | 0.5 Gallon Per Minute |
| Faucet Features: | Sensor Operated |
| Number of Handles: | Less Handles |
| Color: | Brushed Nickel |
| Battery Type: | 一个一个 |
| Battery Included: | Yes |
| Material: | Cast Brass |
| Connection Type: | Compression |
| Connection Size: | 3/8" |
| 一个DA: | Yes |
| Height: | 5" |
| Spout Length: | 5" |
| Mpn # | CA8302BN |
| Weight | 1.00lbs. |