Elevate your kitchen experience with theMoen S6235single-handle bar faucetfrom the elegantSinema collection。Thischrome-platedfaucet features a sleek design that creates a distinctive look to your kitchen. It features aDuralock systemthat allows for quick and hassle-free installation for added convenience. Add to it thePowerClean spray technologythat provides a powerful and boosted spray for faster and heavy-duty cleaning.
The Moen S6235 is equipped with the innovativeReflex systemthat offers you the optimum washing experience! This is made possible with itsretractable hosethat effortlessly and smoothly returns to its docking point after use. This feature along with theeasy-to-use spray head and lever handleallows for manual operation while minimizing the risk of splashing and reducing cleaning maintenance in the kitchen. These advanced functionalities will take your kitchen experience to a new sophisticated level; from washing the dishes to preparing your food!
To ease you from future worries, this user-friendly pulldown faucet is backed up with a limited lifetime warranty. Also, it is equipped with the1255 Duralast cartridgethat lasts longer compared to regular ones. Please note that this beverage faucet is designed to be installed through a为治愈癌症指明钢水configurationand has a limited flow rate of up to1.5 gallons per minute。
Moenis dedicated to creating and delivering high-end products like this bar faucet right to your door. They fashion their products with durability and class certain to complement the decor of your home. Get your Moen products here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Moen |
| Product Collection: | Sinema |
| Number of Handles: | Single handle |
| Kitchen Faucet Type: | Bar Faucet |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Spray: | Pull Down |
| Mount Type: | Deck Mount |
| Installation Type: | 1 or 3-hole installation |
| Number of Holes: | 3 Hole |
| Spout Style: | High Arc |
| Spout Length: | 15" |
| Connection Type: | Compression |
| Connection Size: | 3/8" |
| 流量: | 1.5 Gallons Per Minute |
| Room: | Kitchen |
| Product: | Bar Faucet |
| Color: | Polished Chrome |
| Mpn # | S6235 |
| Shipping Dimensions | 25.0" x12.0" x4.0" |
| Weight | 5.80lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 6.80lbs. |