TheMoen S6910EWis asingle lever handlebathroom sink faucet. It comes from theDoux collectionwhich boasts agraceful arc,D-shaped spoutthat was designed to present the flow of waterflatandwide. It features theMotionSense technologywhich allows its users tosimply wave a handoreven a wristright at the front of the sensor to activate water flow. This kind of technology greatly helps especially when we have dirty hands or simply can't touch the faucet. This faucet has a maximum flow rate of1.2 GPMand is certified to have met theWaterSense criteriafor waterefficiencyandperformance, which also means that youconserveat least20 less water in consumption, saving you both energy and money on your bills.
This S6910EW is abattery-operatedsink faucet that runs with3 AA Alkaline-type batteries(included) and comes with anoptional deckplate(if you're installing it through a 3-hole deck),3/8"compression supply lines,control box, andmetal spring pop-up drain assembly, and alimited lifetime warrantyagainst any manufacturing defects. It also features Moen'sDuralock quick connect systemfor an easier installation. ThisADA-compliant水槽水龙头有chromefinishwith two other color variants available for you to check out (brushed nickel and matte black). Standing at aheight of 8", with aspout reach of 4-15/16", this bathroom faucet will surely look cute and gorgeous paired with any of thesinksavailable on the site.
If you're a person who wants to have long-lasting bathroom or kitchen fixtures,Moenis one of the right brands you will want to go with. They are dedicated to producing beautifully-designed products that can satisfy the needs of their consumers. Here at PlumbersStock, we guarantee that these absolutely great pieces get delivered to your door as perfectly as it was created. Enjoy shopping!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Bathroom Faucet |
| Product Collection: | Doux |
| Faucet Features: | MotionSense |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Installation Type: | 1 or 3-hole installation |
| Number of Handles: | Single handle |
| Number of Holes: | 1 Hole |
| Spout Style: | High Arc |
| Connection Size: | 3/8" |
| Battery Included: | Yes |
| ADA: | Yes |
| Room: | Bathroom |
| 流量: | 1.2 Gallons Per Minute |
| Bathroom Faucet Type: | Bathroom Sink Faucet |
| Mount Type: | Deck Mount |
| Single Hole | |
| Spout Reach: | 4-3/4" |
| Product Theme: | Modern |
| WaterSense | |
| Color: | Polished Chrome |
| Mpn # | S6910EW |
| Shipping Dimensions | 19.0" x6.0" x10.0" |
| Weight | 7.50lbs. |