TheMoen TF3901is a 10" non-diverting tub spoutfrom the appealingGenta collection.This series flaunts its geometric, crisp details that complement any contemporary style. It features an innovative10" ultra-thin spoutand provides an extra long reach that perfectly matches almost all tubs. This wall-mounted tub spout is made of durable metal so you can be assured that it will stand the test of time and resist corrosion. It comes with a standardchromefinishbut is available in beautiful options like brushed gold, brushed nickel, and matte black.
The Moen TF3901 is designed for use with a standard 1/2" plumbing connection. It is alsobuilt on Moen M-PACT common valve systemthat allows you to easily replace the faucet trim without having to replace any plumbing inside the wall if ever your style or color preference changes. These features offer easy installation and save you labor costs. Please note that this tub spout is designed to be installed on MANCIS, MANCXS, or MANXS brass spout manifolds. It comes with alimited lifetime warrantyfor added peace of mind.
有限公司mplete your bathroom renovation with the Moen TF3901 10" non-diverting tub spout. Save big when you purchase this here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Tub Spout |
| Product Collection: | Genta |
| Faucet Features: | M-Pact |
| Style: | Non-Diverter |
| Material: | Metal |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Room: | Bathroom |
| 有限公司nnection Size: | 1/2" |
| Spout Length: | 10-1/16 |
| Diameter: | 2-3/8" |
| Length: | 10-7/16" |
| 有限公司lor: | Polished Chrome |
| Mpn # | TF3901 |
| Weight | 2.80lbs. |