Explore minimalism, efficiency, and sustainability with this lavatory faucet!
TheTS6721BL two-handle bathroom faucetfrom the90 Degree seriescomes with a sleekmatte black finishand geometric, crisp details that complement any minimalist style and modern-themed baths. Additionally, thislow-arclavatory faucet is equipped with a LifeShine finish that assures it resists corrosion and tarnishing.
ThisTS6721BLis designed to meetEPA WaterSensestandards with its1.2 GPMflow rate. It is engineered to use 30 percent less water, which could help a regular household save about 200 dollars on their yearly water bill. What's more, its two-handle lever is designed for effortless temperature and water flow adjustments, allowing you to control the water's warmth and how much water comes out with minimal effort. In addition, its aerated water flow is perfect for your everyday bathroom tasks, such as brushing teeth and washing hands.
This widespread faucet also features an exclusiveM-PACTdesign that allows a quicker and hassle-free installation. With this remarkable technology, you can simply install your faucet. Please note that the faucet handles are adjustable and can be installed within a range of 8 to 16 inches, providing a versatile and customizable widespread installation.
With its firm dedication to creating water-efficient commodities,Moenis determined to provide exceptional and innovative products; they are driven by perfection when crafting and designing theirbathroom productsand accessories.
Here at PlumbersStock, we guarantee our customers the highest quality of products, like this Moen TS6721BL, at a very affordable price. We take pride in aiming for excellence and providing exceptional customer service. Shop now!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | 浴室Faucet |
| Product Collection: | 90 Degree |
| Product Theme: | Modern |
| Color: | Matte Black |
| Material: | Metal |
| 流量: | 1.2 Gallons Per Minute |
| Spout Reach: | 5-1/4" |
| Pressure Rating: | 60 PSI |
| Faucet Features: | Duralock |
| 浴室Faucet Type: | 浴室Sink Faucet |
| Number of Handles: | Two Handle |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Connection Size: | 1/2" |
| Connection Type: | IPS |
| Installation Type: | Widespread |
| Mount Type: | Deck Mount |
| WaterSense : | Yes |
| ADA: | Yes |
| Room: | 浴室 |
| Mpn # | TS6721BL |
| Shipping Dimensions | 13.4" x9.3" x3.0" |
| Weight | 4.60lbs. |