Experience a feeling of a resurgence with thisMoen WT6221BG non-diverter tub filler。With a strikingly stunning stature and contemporary curves, this filler from the Cia bathroom series conveys confidence and composure with its classically fresh spout and handle. It comes in abrushed gold finishthat can easily blend with your existing bathroom decor. Furthermore, the fixture'ssolid metalconstruction delivers its performance in the most demanding tasks. From its style and durability, your bath experience is nothing but satisfaction.
The WT6221BG tub filler has a separate handle trim and spout to adapt toinstallation flexibility。This filler has alever handlefor temperature and volume control of up to 8 GPM of water. It has a 2-hole, 8-inch wall installation with a 1/2-inchslip-fit connection。In addition, itsultrathin rigid spoutmeasures 10 inches in length, providing enough space between the wall and the tub. On top of that, this is fully一个DA compliant, making it easier, safer, and more comfortable for people with limited mobility. You’ll never go wrong with this tub filler!
For years,Moenhas proven its excellence in bringing an array of quality products to meet customers' bathroom needs. Grab this Moen WT6221BG non-diverter tub filler now, here at PlumbersStock!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Tub Filler Trim |
| Product Collection: | Cia |
| Color: | Brushed Gold |
| 流量: | 8 GPM |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Material: | Metal |
| 一个DA: | Yes |
| Room: | Bathroom |
| Installation Type: | 2 Hole |
| Connection Type: | Slip Fit |
| Connection Size: | 1/2" |
| Spout Length: | 10-1/4 |
| Length: | 10-7/8" |
| Mpn # | WT6221BG |
| Shipping Dimensions | 19.0" x12.0" x4.0" |
| Weight | 3.40lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 5.17lbs. |