TheMoenWT961BNis asingle-handle tub filler trim kitthat includes atub spout, ahandle trim, and acartridge. They are of metal construction, which ensurescorrosion resistanceandlong-lasting durabilitythat will stand the test of time. This kit comes in a beautifulbrushed nickel finishand is also available in other colors likechromeandmatte black. This tub filler kit belongs to theGibson collection. TheUltrathin tub spouthas alengthof10-3/8 inches, which allows for a longer distance between the tub and the wall. It is designed to deliver a flow rate of8 GPM(gallons per minute) at 60 psi. Please note that thisflow rate may degradeif installation is not consistent with Moen's recommendations.
This WT961BN tub filler features alever designhandle that is alsoADA-compliant, which offers ease of use to people with limited physical movements. The volume of water is controlled when the handle is lifted in a0 to 25 degrees arcwhile the temperature operates through a110degrees arcof handle travel. You can see the red and blue temperature indicators placed on the escutcheon for the handle trim. Thisescutcheoncomes in a round shape and measures4-9/16 inchesin diameter and is already included in the pack as you order.
This tub filler is designed forwall mount installationwith a minimum of8 inches distance apart. It is also built on theM-PACT common valvesystemthat allows you toreplace the trims without replacing any plumbing insideyour wall if you want to change your decor style in the future. This tub filler uses the1215 ceramic disc cartridge, a non-pressure balancing cartridge intended for tub filler applications. Original homeowners are assured the lifetime limited warranty against leaks, drips, and finish defects of this trim kit. All other purchasers including those for industrial, commercial, and business use, are warranted for a period of 5 years from the original date of purchase.
Moenis the number 1 brand in North America, which offers a great selection of thoughtfully designed bathroom and kitchen fixtures, such as faucets, showerheads, sinks, and other home improvement products that you need. We, at PlumbersStock, are here to help you get what you need for your home. Add to cart now!
| Manufacturer: | Moen |
| Product: | Tub Filler Trim |
| Product Collection: | Gibson |
| Color: | Brushed Nickel |
| 流量: | 8 GPM |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Number of Handles: | Single handle |
| Material: | Metal |
| Installation Type: | 2 Hole |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Style: | Non-Diverter |
| ADA: | Yes |
| Room: | Bathroom |
| Connection Type: | Slip Fit |
| Connection Size: | 1/2" |
| Spout Length: | 10-3/8 |
| Diameter: | 2-13/16" |
| Mpn # | WT961BN |
| Shipping Dimensions | 19.0" x11.0" x4.0" |
| Weight | 3.50lbs. |
| Shipping Dimensional Weight | 4.74lbs. |