Neera's culinary style fixture can make you look professional. At the top of the list is thePfister LG529-NEBGkitchen faucetwhich is packed with features for gourmet experts and foodies alike. Itsbrushed goldfinish brings a professional look that shines for years to come. This faucet featurespremium material constructionfor immense durability while providing great functionality.
The Pfister LG529-NEBG featuresthree spray patterns(spray, stream, and pause) that you can easily adjust according to yourkitchenneeds. Plus, the一个ccuDock technologythat ensures the spray head stays immovable set up when docked. It highlights amazing features like theWipe-Clean Nozzleswhich can be easily cleaned with the swipe of a finger, thePfast Connect technologythat ensures a secure, rattle-free connection, and thePforever Sealfor leak-free performance.
The Pfister LG529-NEBG is一个DA compliantbound to fully provide comfort and ease through each of its parts combined. In addition to these state-of-the-art features, this faucet is backed with Pfister’sPforever Warranty, giving you peace of mind in case of any future problems. Engineered to meet your preferences, this kitchen faucet will be a great addition to your kitchen, so get yours now here at卡塔尔世界杯决赛赛程.
| Manufacturer: | Pfister |
| Product: | Kitchen Faucet |
| Product Collection: | Neera |
| Product Theme: | Contemporary |
| Color: | Brushed Gold |
| Material: | Brass |
| Style: | 3 Function |
| Kitchen Faucet Type: | Kitchen Sink Faucet |
| Faucet Handle Type: | Lever Handle |
| Faucet Spray: | Pull Down |
| Mount Type: | Single hole |
| Spout Style: | High Arc |
| Installation Type: | Single Hole |
| 一个DA: | Yes |
| Connection Type: | NPSM |
| Connection Size: | 1/2-14" |
| Spout Reach: | 8-5/8" |
| 流量: | 1.8 Gallons Per Minute |
| Number of Handles: | Single handle |
| Number of Holes: | 1 Hole |
| Height: | 18-5/8" |
| Room: | Kitchen |
| Mpn # | LG529-NEBG |
| Weight | 4.50lbs. |