eThermasol PRO-240is a Pro Series steam generator with a patentedSmartSteam system, providingconsistent temperaturelevels. This generator features theFastStartsystem for a steam experience right when you need it. It has an autoPowerFlushsystem, along with its stainless steel drain pan, that ensures your generator will keep itself clean and in working condition for years to come. It comes with a superior heating element with a low watt density, and a stainless steel construction for enduring durability. This generator includes a water flex connector made of stainless steel for corrosion resistance. Using aPlug & Playsystem, this steam generator is compatible with Thermasol's Serenity light & music system.
Thermasol PRO-240 measures18-1/2" L x 13-3/4" W x 12" Hand is designed for a room no bigger than240 cubic feet. This steam generator runs through a split tank technology engineered for upgraded performance. Check thespecification sheetand theinstallation manualto know more about the ThermaSol PRO-240.
Together withThermasol's support, PlumbersStock will continue to provide you with a dependable steam system at the best price!
| Manufacturer: | Thermasol |
| Style: | Steam Generator |
| Product Collection: | Pro Series |
| Connection Size: | 3/8" |
| Connection Type: | Compression |
| Amperage: | 46 amps |
| Power: | Corded |
| 最大的房间Size: | 240 cu ft |
| Length: | 18-1/2" |
| Height: | 12" |
| Width: | 13-3/4" |
| Mpn # | PRO-240 |
| Shipping Dimensions | 22.0" x18.0" x14.0" |
| Weight | 44.00lbs. |