TheThermasol PRO-840is a Pro Seriessteam generatorwith a patentedSmartSteam system, providingconsistent temperature的水平。它一个lso features theFastStartsystem for a steam experience without waiting even for a minute. It has an autoPowerFlushsystem, along with its stainless steel drain pan, that ensures that your generator will keep itself in clean and in working order for years to come. It features a superior heating element with a low watt density. It has a stainless steel construction for enduring durability. It includes a water flex connector made of stainless steel for corrosion resistance. Using aPlug & Playsystem, this steam generator is compatible with Thermasol's Serenity light & music system.
Thermasol PRO-84 measures18-1/2" L x 13-3/4" W x 12" Hand is designed for a room no bigger than84 cubic feet. This steam generator runs through a split tank technology engineered for upgraded performance. Check thespecification sheetand theinstallation manualto know more about theThermaSol PRO-84.
Together withThermasol, let卡塔尔世界杯决赛赛程provide you with a dependable steam system at the best price!
| Manufacturer: | Thermasol |
| Style: | Steam Generator |
| Product Collection: | Pro Series |
| Connection Size: | 3/8" |
| Connection Type: | Compression |
| Amperage: | 28 amps |
| Power: | Corded |
| Maximum Room Size: | 84 cu ft |
| Length: | 18-1/2" |
| Height: | 12" |
| Mpn # | PRO-84 |
| Shipping Dimensions | 22.0" x18.0" x14.0" |
| Weight | 44.00lbs. |