Control your irrigation wirelessly with the EVOLUTION series controller!
TheToro EVO-4ODis a4-station outdoor sprinkler timerthat represents the next generation in controllers from Toro's Evolution Series, withSmart Connectcapability and add-on devices. Perfect for residential and light-commercial applications, this "Smart" controller features an intuitive interface that can be quickly and conveniently programmed remotely.
The EVO-4OD has shortcut buttons for quick access to basic functions, while the advanced menu supports greater control. It's more complicated, so you may leave that alone if you are not an irrigation professional. With the optional Smart Connect plug-in receiver (not included), the Toro EVO-4OD Evolution outdoor controller can be easily upgraded tocommunicate wirelessly with several add-on devicesthat help save water and time. Add-on devices include weather sensors, soil sensors, auxiliary relays, and handheld remote control.
Settings based on sensor data can be manipulated with ease and adjusted manually, or via a computer program, resulting in a comprehensive irrigation system that will require less effort to maintain but will yield a higher-quality landscape. Everything in thesystem can be programmed简单易用的软件在您的计算机上,制作h also offers the versatility of using a standard USB drive to quickly transfer programming to the controller and to save operation logs if desired (Smart Connect is not required for software programming capability).
Expandable from 4 to 16 watering stations, the modular design of this Evolution Series controller helps increase functionality without unnecessary expenses. This Toro EVO-4OD Evolution 4-station controller comes with an outdoor cabinet, including an internal transformer and a factory-installed power cord; and it has a5-year warranty. If you want to learn more about sprinkler systems, you might want to check our blog posts, such asSpring Sprinkler System Maintenance ChecklistandHow to Design a Sprinkler System.
| Manufacturer: | Toro Irrigation |
| Product: | Controller |
| Product Collection: | Evolution |
| Color: | White |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Installation Location: | Outdoor |
| Electrical Voltage: | 110-120 Volt |
| Height: | 7-3/4" |
| Width: | 11-1/4" |
| Depth: | 4-1/2" |
| Mpn # | EVO-4OD |
| Weight | 1.50lbs. |