The Toto CWT994CEMFG#01 from the Neorest collection is the newest addition to the top tier list of your toilet choice! This 3D Tornado dual-flush toilet boasts its powerful 1.28 GPF that ensures everything gets flushed out while consuming less water than you might expect. You don't only get to save a lot of water but it surely saves money as well. This eco-friendly, wall-mount toilet with a sleek and skirted bowl design gives you hassle-free maintenance whenever the need to clean it arises.Thanks to the CeFiONtect technology that, along with the use of ion barrier, ensures a longer-lasting, cleaner toilet which actually hinders the growth of bacteria. The Toto CWT994CEMFG#01 also features the comfort of a universal height, ensuring you get the satisfaction and relaxation you need, even just by sitting on it. Not to mention it also complies with the ADA standards, ensuring that it is safe and accessible to all users. This highly-engineered NEOrest Wall-hung toilet includes a WASHLET with a functionality of 3 wash modes (front, soft, and rear) and a lid that automatically open/close.For utmost comfort and convenience, it has a multi-functional remote control and adjustable heated seat and spray position that you can control to the desired location and pattern. Lastly, thanks to the eWater+ system, even cleaning the bowl without the need to use harsh chemicals becomes a breeze! It comes with a radiant cotton white finish that is wired to catch attention.This Toto Neorest Wall-Hung toilet is covered by a 3-year limited warranty for Residential Use and a 1-year limited warranty for Commercial Use. Through almost a century rich with innovation, Toto has changed the perception of what a bathroom can be - and how it can be used. Get this Toto CWT994CEMFG#01 Neorest EW Wall-Hung Toilet now, here on PlumbersStock - your #1 online shopping buddies. ***Please be be aware, There is currently an extended lead time on the CWT994CEMFG#01 because of unexpected demand due to the COVID-19 outbreak.We have multiple orders in line at the manufacturer and hope to be resupplied as quickly as the manufacturer can restock their inventory. We also have access to large lines of inventory from multiple distributors of bidet-seats and are constantly seeking for opportunities to restock our shelves through these avenues as well. To verify possible upcoming inventory you may contact us @ 435-868-4020 between 7:00am - 7:00pm on Mondays to Fridays MST or 8:00am - 2:00pm on Saturdays MST or through e-mail @ support@plumbersstock.com and we will be happy to inform you of accurate and up-to-date lead times and availability.
| Manufacturer: | Toto |
| Product Collection: | Neorest |
| Product Theme: | Modern |
| Mount Type: | Wall Mount |
| 流量: | 1.28 Gallons Per Flush |
| 厕所的特点: | Tornado Flush |
| Shape: | Square |
| Flush Lever Placement: | Wall Mounted |
| Material: | Vitreous China |
| Height: | 18-1/8" |
| Room: | Bathroom |
| Color: | Cotton White |
| Product: | Toilet |
| Rough-In: | 12" Rough-In |
| Type: | One Piece Toilet |
| Mpn # | CWT994CEMFG#01 |
| Shipping Dimensions | 21.0" x14.2" x15.0" |
| Weight | 105.00lbs. |