TheTakagi TK-540P-NEHis a heavy-duty tankless water heater that offers you non-stop flow of hot water, well-suited for residential and commercial applications. This energy-efficient condensing water heater features theUniform Energy Factor (UEF) of up 0.95and is anEnergy Star-rated product, which helps reduce energy costs and increase energy savings. It offers continuous hot water flow with amaximum flow rate of up to 10.0 GPM(gallons per minute).
It comes with abuilt-in freeze protection system that protects the water heater from sub-freezing conditions while it maintains the water temperature on a safety level. Safety features include freeze, overheat, safety control, and troubleshooting diagnostic codes.
This TK-540P-NEH outdoor water heater is designed with an Integrated Recirculation Pump and is compliant toUltra-Low NOx regulationsthat help reduce the impact of NOx on the environment. This water heater is rated at a minimum of 15,000 BTU/H and a maximum of 199,000 BTU/H, and has a ¾” NPT connection. It is 23-⅝” tall, 17-¾” wide, and 11-¼” deep.
Thisnatural gaswater heateris covered with a15-year limited warranty on the heat exchanger in residential applications while a 6-year limited warranty on the heat exchanger in commercial applications. This water heater includes integrated temperature and pumps control for easy installation. To provide flexibility on venting, it usesPVC, CPVC,and一个BS pipes.
For over 60 years,Takagihas taken pride in providing energy-efficient, environment-friendly, and high-quality tankless water heaters for a more innovative lifestyle, and now you can find them here at Plumbersstock! It is also available in liquid propane (Takagi TK-540P-PEH). For future reference, we also carry different versions ofTakagi's natural gastankless water heater!
| Manufacturer: | Takagi |
| Product: | Water Heater |
| Water Heater Type: | Tankless |
| Modus Operandi: | Natural Gas |
| Vent Type: | Direct Vent |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Energy Star Rated: | Yes |
| Connection Type: | NPT |
| Connection Size: | 3/4" |
| Vent Size: | 4" |
| 流量: | 10 GPM |
| Height: | 25-5/8" |
| Width: | 17-3/4" |
| Mpn # | TK-540P-NEH |
| Weight | 70.00lbs. |