TheTakagi TK-540P-PEHis a heavy-duty tankless water heater that offers you non-stop flow of hot water, well-suited for residential and commercial applications. This energy-efficient condensing water heater features theUniform Energy Factor (UEF) of up 0.95and is anEnergy Star-rated product, which helps reduce energy costs and increase energy savings. It offers continuous hot water flow with amaximum flow rate of up to 10.0 GPM(gallons per minute).
It comes with abuilt-in freeze protection system that protects the water heater from sub-freezing conditions while it maintains the water temperature on a safety level. Safety features include freeze, overheat, safety control, and troubleshooting diagnostic codes.
This TK-540P-PEH outdoor water heater is designed with an Integrated Recirculation Pump and is compliant toUltra-Low NOx regulationsthat help reduce the impact of NOx on the environment. This water heater is rated at a minimum of 13,000 BTU/H and a maximum of 199,000 BTU/H, and has a ¾” NPT connection. It is 23-⅝” tall, 17-¾” wide, and 11-¼” deep.
Thiswater heater that is fueled by liquid propaneis covered with a15年有限质量保证换热器residential applications while a 6-year limited warranty on the heat exchanger in commercial applications. This water heater includes integrated temperature and pumps control for easy installation. To provide flexibility on venting, it usesPVC, CPVC,andABS pipes.
For over 60 years,Takagihas taken pride in providing energy-efficient, environment-friendly, and high-quality tankless water heaters for a more innovative lifestyle, and now you can find them here at Plumbersstock! It is also available in natural gas (Takagi TK-540P-NEH). For future reference, we also carry different versions ofTakagi's liquid propane助教nkless water heater!
| Manufacturer: | Takagi |
| Product: | Water Heater |
| Water Heater Type: | Tankless |
| Modus Operandi: | Liquid Propane |
| Vent Type: | Direct Vent |
| Mount Type: | Wall Mount |
| Energy Star Rated: | Yes |
| Connection Type: | NPT |
| Connection Size: | 3/4" |
| Vent Size: | 4" |
| 流量: | 10 GPM |
| Height: | 25-5/8" |
| Width: | 17-3/4" |
| Mpn # | TK-540P-PEH |
| Weight | 70.00lbs. |